Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych – czy jest możliwy?

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych – czy jest możliwy

Skomplikowana sytuacja gospodarcza skłania dziś szerokie grono nie tylko przedsiębiorców, ale i konsumentów do tego, by szukać alternatywnych sposobów finansowania samochodów na własny użytek. W związku z wysokimi stopami procentowymi na popularności straciły kredyty. Rzadko decydujemy się także na zakup pojazdu za gotówkę. Coraz częściej pada jednak pytanie o wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych. Czy jest możliwy? Na jakich zasadach? Kto może z niego skorzystać? Jakie ma zalety? Wyjaśniamy najważniejsze wątpliwości, związane z wynajmem długoterminowym aut.

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych – kto może skorzystać?

Wielu wciąż sądzi, że leasingi i wynajmy długoterminowe są ofertami zarezerwowanymi wyłącznie dla przedsiębiorców. To nieprawda. Od dawna na rynku funkcjonują warianty tego typu finansowania, z których skorzystać mogą również konsumenci. Wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem. Nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej lub być wspólnikiem w firmie, by w ten sposób otrzymać w użytkowanie wybrane auto. Co prawda, wiąże się to z brakiem możliwości odliczenia VAT-u lub obniżenia podatku dochodowego, ale wciąż ma wiele zalet. Natomiast zasady funkcjonowania wynajmu długoterminowego samochodów dla osób fizycznych są praktycznie takie same jak w przypadku przedsiębiorców.

Jak korzysta się z wynajmu długoterminowego dla osób fizycznych?

Wyjaśniliśmy już, że z takiej opcji, jak wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych, może skorzystać praktycznie każdy. Nie trzeba spełniać wielu wymagających warunków czy załatwiać skomplikowanych formalności. Dlatego to tak dobre rozwiązanie, gdy musimy szybko zmienić auto na nowe, bo np. powiększyła nam się rodzina lub znaleźliśmy nową pracę. Na rynku można znaleźć wiele bardzo elastycznych ofert, związanych z długoterminowym wynajmem pojazdów dla osób fizycznych.

Pierwszym krokiem każdego, kto jest zainteresowany opisywanym rozwiązaniem, powinien być wybór samochodu, który będzie finansowany w abonamencie. Zwykle w ofertach dostępnych jest wiele popularnych modeli i rodzajów aut – od kompaktowych pojazdów do miasta, aż po rodzinne kombi czy SUV-y. Warto również zwrócić uwagę na szczegóły danego finansowania. Najlepsze rozwiązania powinny zapewniać m.in. stałą miesięczną opłatę przez cały okres umowy oraz naprawy na koszt firmy udostępniającej. Ważna będzie również możliwość wykupu auta za niską kwotę i elastyczny czas trwania zobowiązania.

Po wybraniu samochodu na wynajem długoterminowy dla osób fizycznych pozostaje uzgodnić warunki umowy. Na tym etapie można zazwyczaj skonfigurować wiele parametrów finansowania zgodnie ze swoimi potrzebami, np. ustawić czas trwania finansowania na okres nawet 5 lat. Poznaje się również wysokość comiesięcznych kosztów, co ułatwia planowanie domowego budżetu. Gdy wszystkie warunki zostaną uzgodnione, pozostaje podpisać dokumenty i dokonać opłaty wstępnej. Uproszczone formalności to jeden z najważniejszych argumentów, którym przekonuje się wszystkich wahających się, czy warto wybrać wynajem długoterminowy dla osób fizycznych. Zalet takiego rozwiązania jest jednak więcej.

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych czy warto?

Obok pytania o to, czy wynajem długoterminowy dla osób fizycznych jest w ogóle możliwy, najczęściej pada również te o zalety płynące z takiego rozwiązania. Wspominaliśmy, że zwykły konsument nie może przecież w ten sposób obniżyć podatku dochodowego czy odliczyć VAT-u. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by skorzystać z innych plusów tego rozwiązania.

Jednym z najważniejszych atutów wynajmu długoterminowego samochodów dla osób fizycznych jest brak konieczności inwestowania dużej ilości gotówki w nowe auto. Można komfortowo korzystać z wymarzonego pojazdu za stosunkowo niewielką miesięczną opłatę. Co więcej, po zakończeniu umowy wiele osób decyduje się na zamianę auta na nowszy model. Brak konieczności zaciągania kredytu to również zaleta, charakteryzująca wynajem długoterminowy dla osób fizycznych. Czy warto zaciągać wysokie zobowiązanie na samochód w dobie wysokich stóp procentowych, gdy można za niższą kwotę otrzymać taki sam pojazd praktycznie od ręki? Odpowiedź jest prosta.

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych to dobra alternatywa dla kredytu także z innego powodu. Korzystając z takiego rozwiązania, nie trzeba mieć idealnej historii współpracy z bankami. W wielu przypadkach firma nie weryfikuje nawet BIK i KRD. Formalności są o wiele prostsze, a samo finansowanie nie wpływa na zdolność kredytową.

Wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych – co jeszcze warto wiedzieć?

Na koniec trzeba wspomnieć o tym, że opisywana forma finansowania to zazwyczaj również kompleksowa obsługa pojazdu. Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy warto wybrać wynajem długoterminowy dla osób fizycznych, dużą zaletą będzie fakt, że tego typu rozwiązanie odciąża konsumenta od wszelkich spraw związanych z naprawami czy przeglądami auta. W comiesięcznej opłacie zawiera się koszt ubezpieczenia i usuwania ewentualnych awarii. Wszystkim tym zajmuje się właściciel samochodu, udostępnianego na wynajem. Kierowca nie musi pamiętać o wspomnianych przeglądach i szukać odpowiedniego warsztatu samochodowego w przypadku jakichkolwiek usterek. To wygoda, na którą nie można liczyć, kupując auto za gotówkę lub decydując się na kredyt.

Wynajem długoterminowy dla osób fizycznych – czy jest możliwy 2