Wynajem z limitem kilometrów czy bez?

Wynajem z limitem kilometrów czy bez

Wiele wypożyczalni samochodów umieszcza w umowie najmu pojazdu ważną informację – limit kilometrów, którego najemca nie może przekroczyć w trakcie całego okresu lub jednego roku użytkowania pojazdu. Warto zwrócić uwagę na ten zapis. W przypadku osób, które pokonują samochodem dłuższe trasy, może on wiązać się z dodatkowymi, często niespodziewanymi kosztami. Jeśli chcemy ich uniknąć, trzeba zdecydować się na wynajem długoterminowy aut bez limitu kilometrów. Czy takie rozwiązania są dostępne? Czym się charakteryzują? Co odróżnia je od wynajmu długoterminowego z limitem kilometrów? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Wynajem długoterminowy limit kilometrów – co to jest?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle jest wynajem długoterminowy, limit kilometrów opiszemy w kolejnym akapicie. Decydując się na taką formę finansowania samochodu, nie trzeba ponosić wysokiego kosztu zakupu pojazdu lub zaciągać kredytu. W ramach wynajmu płacimy jedną stałą opłatę miesięczną przez cały okres trwania umowy w zamian za możliwość dowolnego użytkowania wybranego auta. W kosztach takiego rozwiązania uwzględnione są również przeglądy techniczne, naprawy czy ubezpieczenie – wszystkim zajmuje się firma wynajmująca. Ze względu na wygodę, proste warunki oraz dużą elastyczność jest to coraz popularniejsze rozwiązanie na polskim rynku.

Czym jest wspomniany wynajem długoterminowy z limitem kilometrów? Jeśli decydujemy się na taki wariant, mamy ustalony w umowie określony dystans, który możemy pokonać samochodem przez okres jednego roku lub całego czasu trwania najmu (zależy to od oferty danej firmy). To szczególnie istotna kwestia w sytuacji, w której planujemy pokonywanie pojazdem dłuższych tras, np. w ramach wakacyjnych wypadów lub dojazdu do pracy pomiędzy dwoma znacznie oddalonymi od siebie miastami. Gdy przekroczymy limit kilometrów, do comiesięcznych opłat zostanie doliczona dodatkowa kwota. Zwykle koszt każdego nadmiarowego kilometra wynosi przynajmniej kilkanaście groszy.

Informacja o wysokości kosztów przekroczenia limitu kilometrów powinna znaleźć się w umowie najmu. Warto dokładnie się z nią zapoznać, by uniknąć przykrych niespodzianek. Przy niewielki nadmiarze koszty nie będą wysokie, ale w przypadku znacznego przekroczenia limitu opłata może być bardzo dotkliwa. Jeśli nie chcemy zwracać uwagi na to, ile pokonaliśmy kilometrów i skrupulatnie planować każdej trasy, najlepiej zdecydować się na wynajem długoterminowy aut bez limitu kilometrów.

Wynajem długoterminowy bez limitu kilometrów – co trzeba o nim wiedzieć?

Ofertę wynajmu długoterminowego bez limitu kilometrów można coraz częściej spotkać na polskim rynku. Decydując się na takie rozwiązanie, nie ma znaczenia pokonana odległość – umowny koszt przejechania 100 lub 1000 kilometrów będzie taki sam. Wariant ten jest idealny w przypadku dalekich podróży. Korzystając z wynajmu długoterminowego auta bez limitu kilometrów, nie trzeba nieustannie pilnować licznika i optymalizować swoich tras. Zyskuje się komfortową swobodę podróżowania.

Dlaczego wynajem długoterminowy bez limitu kilometrów jest droższy od opcji z limitem? Odpowiedź na to pytanie jest prosta i wiąże się z eksploatacją pojazdu. Im dłuższą trasę pokona dany samochód, tym bardziej się zużyje, tracąc na wartości. Comiesięczna opłata w wynajmie długoterminowym auta bez limitu kilometrów musi być więc wyższa, uwzględniając wspomnianą utratę wartości pojazdu.

Dla wielu osób to rozwiązanie jest bardzo opłacalne – jeśli dużo podróżują, w opcji z ustalonym w umowie ograniczeniem poniosą koszty nadprogramowego dystansu, które trudno precyzyjnie oszacować. W wynajmie długoterminowym bez limitu kilometrów nie muszą się tym przejmować i wykonywać jakichkolwiek obliczeń. Wszystkie koszty zawarte są w miesięcznych opłatach. W ten sposób łatwiej planuje się swój domowy lub firmowy budżet.

Wynajem długoterminowy limit kilometrów – którą opcję wybrać?

Odpowiedź na pytanie: czy wynajem długoterminowy bez limitu kilometrów będzie dla mnie dobrym wyborem, nie powinna być trudna. W większości przypadków wystarczy oszacować, jaki dystans rocznie pokonujemy samochodem. Średnio w Polsce wynosi on ok. 8500 kilometrów. Swój indywidualny przebieg auta można sprawdzić na kilka sposobów – np. w CEPiK-u lub bazie serwisu, w którym wymieniany jest olej. Warto jednak zastanowić się, czy dany rok nie był wyjątkowy pod względem podróżowania. Dla przykładu – podczas pandemii w 2020 r. ruch samochodowy wyraźnie spadł.

Jeśli z obliczeń wyjdzie nam, że rocznie pokonujemy niewielkie odległości, wynajem długoterminowy aut bez limitu kilometrów może nie być konieczny. W takich sytuacjach warto poszukać tańszych wariantów z ograniczeniem. Gdy jednak planujemy dłuższe wypady nowym samochodem na wynajem (np. na wakacje do ciepłych krajów), wtedy idealnym rozwiązaniem będzie opcja bez limitu. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Wystarczy wybrać odpowiedni pojazd, ustalić warunki umowy, zaakceptować comiesięczną opłatę bez ukrytych kosztów i podpisać dokumenty. Takie rozwiązanie daje pełną swobodę podróżowania samochodem, dostosowanym do swoich potrzeb.

Wynajem z limitem kilometrów czy bez 2