Różnice między wynajmem długoterminowym i leasingiem

Różnice między wynajmem długoterminowym i leasingiem

Zakup nowego samochodu za gotówkę to wbrew pozorom coraz rzadziej stosowane rozwiązanie, zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorców. W ostatnich latach na popularności zyskują inne formy finansowania pojazdów na użytek prywatny lub firmowy. Zaliczamy do nich przede wszystkim leasing oraz wynajem długoterminowy. Rozwiązania te w kilku aspektach są do siebie bardzo podobne, ale także łatwo wskazać założenia i formalności, w których istotnie się różnią. Każdemu, kto zastanawia się co wybrać – wynajem długoterminowy czy leasing – udzielamy kilku pomocnych wskazówek, opisując najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwiema formami finansowania samochodów.

Leasing a najem długoterminowy – dwa czy trzy rozwiązania?

Na początku warto zauważyć, że w przypadku leasingu mamy do czynienia z tak naprawdę dwoma rodzajami finansowania – leasingiem finansowym i operacyjnym. W Polsce zdecydowanie bardziej popularne jest drugie z wymienionych rozwiązań. Różnice między tymi usługami polegają m.in. na obowiązku amortyzacji przedmiotu umowy, minimalnym okresem trwania leasingu, płatnościami VAT czy sposobem zaliczania rat do kosztów uzyskania przychodu. Jednak w tym artykule szerzej nie będziemy opisywać wymienionych kwestii.

Skupimy się na tym, co różni wynajem długoterminowy a leasing. Wiele osób uważa, że najem jest tak naprawdę trzecią formą leasingu, nowoczesną i dostosowaną do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku. Wciąż jednak posiada kilka charakterystycznych cech, których próżno szukać innych sposobach finansowania pojazdów. Różnice dotyczą m.in.: zakresu wymaganych formalności, możliwości dysponowania samochodem, prawa własności, opłat dodatkowych, comiesięcznych kosztów i czasu trwania umowy.

Wynajem długoterminowy a leasing – wymagane formalności

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wynajem długoterminowy, czy leasing, trzeba będzie dostarczyć kilka niezbędnych dokumentów. Dobra wiadomość jest taka, że obie te formy finansowania wymagają zdecydowanie mniej formalności niż np. kredyt bankowy. Korzystając z wynajmu długoterminowego lub leasingu mamy pewność, że cała procedura nie będzie skomplikowana i potrwa o wiele krócej.

W przypadku leasingu stosuje się dziś najczęściej uproszczone rozwiązanie, wymagające dostarczenia jedynie takich dokumentów, jak: zaświadczenie o numerze REGON i NIP, wpis do CEIDG lub KRS, ksero dowodu osobistego leasingobiorcy oraz drugiego dokumentu tożsamości. Czasami w przypadku leasingu na osobę prywatną może być konieczne okazanie oświadczenia o wysokości osiąganego dochodu.

Najem długoterminowy dla firmy wymaga jeszcze mniejszej liczby formalności – zazwyczaj potrzebny jest tylko wpis do CEIDG, dowód osobisty i prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem. Co istotne, w tym przypadku nie jest sprawdzana również historia klienta w BIK i KRD. To często czynnik decydujący, czy wybrać wynajem długoterminowy czy leasing. Z negatywnymi wpisami we wspomnianych bazach, skorzystanie z drugiego z wymienionych rozwiązań może okazać się niemożliwe.

Wynajem długoterminowy czy leasing – prawo własności i opcja wykupu

W każdym wariancie – wynajmie długoterminowym i leasingu finansowym lub operacyjnym – samochód pozostaje we własności leasingodawcy. Warto jednak podkreślić, że w modelu finansowym auto jest zaliczane do majątku leasingobiorcy, który może je amortyzować i dokonywać odpisów podatkowych.

Jedna z najważniejszych kwestii, odróżniających leasing a najem długoterminowy, jest opcja wykupu samochodu po zakończeniu czasu trwania umowy. W leasingu zazwyczaj dokonuje się wykupu auta za symboliczną kwotę, ale comiesięczne raty są wtedy zdecydowanie wyższe, ponieważ spłaca się w nich całą wartość pojazdu.

Natomiast w drugim z opisywanych rozwiązań często wymagany jest zwrot auta po wynajmie długoterminowym. Wiąże się to z niższymi opłatami, w których ponosi się przede wszystkim koszty użytkowania samochodu. Na rynku istnieją jednak firmy, w których wspomniany zwrot pojazdu po najmie długoterminowym nie jest obligatoryjny. Umożliwiają one zamianę auta na inny, często nowszy model i kontynuowanie umowy lub oferują wykup samochodu w wysokości kilku procent wartości umowy najmu. To wciąż rzadkie, ale bardzo pożądane rozwiązanie na polskim rynku.

Leasing a najem długoterminowy – czas trwania umowy i opłaty

Podstawową różnicą pomiędzy wynajmem długoterminowym a leasingiem jest również czas, na który podpisuje się umowę. W wariancie operacyjnym musi on wynosić minimum 40% standardowego okresu amortyzacji auta – w przypadku samochodów osobowych to najczęściej 24 miesiące. Natomiast w wariancie finansowym czas trwania umowy określany jest indywidualnie, choć rzadko wynosi mniej niż kilka lat. Leasing będzie więc stosunkowo długoterminowym rozwiązaniem.

Inaczej jest w przypadku najmu. Tutaj w dobrych firmach zwrot auta po wynajmie długoterminowym możliwy jest już nawet po 3 miesiącach użytkowania pojazdu, choć nie ma również przeszkód, by umowę podpisać np. na okres do 60 miesięcy. Wynajem to rozwiązanie elastyczne, które łatwo dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

Ważna jest także kwestia ponoszonych opłat i tego, co one obejmują. W wynajmie długoterminowym w cenie raty znajduje się m.in. serwis samochodu czy coroczny przegląd. Osoba korzystająca z pojazdu ponosi wyłącznie koszty związane z bieżącą eksploatacją, w tym np. zużycia paliwa. To wygodne rozwiązanie, którego próżno szukać w leasingu. Najem długoterminowy to również stała rata przez cały czas trwania umowy, natomiast w pozostałych formach finansowania opłaty mogą rosnąć np. wraz ze wzrostem stawki WIBOR.

Wreszcie – istotnym aspektem w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co wybrać: wynajem długoterminowy czy leasing, jest opłata wstępna. W leasingu zazwyczaj jest ona wymagana, natomiast w najmie czasami można z niej zrezygnować, zwiększając wysokość płaconych rat.

Wynajem długoterminowy a leasing – co wybrać?

Analizując powyższe różnice, decyzja o tym, czy to wynajem długoterminowy będzie lepszym rozwiązaniem w danej sytuacji, czy też może leasing, powinna być zdecydowanie łatwiejsza. Na pewno warto wybrać najem, gdy zależy nam na większej elastyczności warunków umowy, krótszym czasie jej trwania, niższych comiesięcznych opłatach, a także kompleksowej ofercie serwisowej. To również dobra opcja dla osób często zmieniających pojazdy na nowe. Natomiast leasing, zwłaszcza ten operacyjny, przeznaczony będzie dla tych, którym zależy na niższej cenie wykupu samochodu na własność.

 Różnice między wynajmem długoterminowym i leasingiem