Wynajem samochodu na rok – czy jest możliwy?

Wynajem samochodu na rok – czy jest możliwy

Od kilku lat standardem jest już wynajmowanie samochodu na weekendowe wypady lub dłuższe wyjazdy wakacyjne. Jednak na popularności zyskuje również inna, podobna usługa, skierowana zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Mowa o wynajmie długoterminowym. To wygodne, bardzo elastyczne rozwiązanie, pozwalające szybko otrzymać wybrany pojazd na użytek własny. Często pada pytanie: co tak naprawdę znaczy „długoterminowy”? Czy możliwy jest wynajem samochodu na rok, a nawet dłużej? Na czym polega taka usługa? Udzielamy przydatnych odpowiedzi i wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Najem auta na rok – czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to usługa pod wieloma względami podobna do wynajmu krótkoterminowego, ale po prostu oferowana na dłuższy okres i obejmująca kilka dodatkowych rozwiązań. Jak wspominaliśmy na samym początku – z takiej opcji mogą skorzystać przedsiębiorcy oraz osoby prywatne. W pierwszym przypadku wynajem auta na rok będzie doskonałym sposobem na uzupełnienie firmowej floty, zastąpienie pojazdu, który uległ poważnym uszkodzeniom lub otrzymanie samochodu wyższej klasy, niezbędnego w wielu gałęziach biznesu np. podczas spotkań z klientami.

Dla osób prywatnych najem auta na rok również niesie kilka korzyści. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do kredytu, nie trzeba martwić się rosnącymi stopami procentowymi czy sytuacją gospodarczą. Nie ma także konieczności inwestowania sporej ilości gotówki za jednym razem, jak w przypadku zakupu samochodu. Warto podkreślić, że w wielu dobrych firmach wynajęcie auta na rok jest możliwe bez sprawdzania baz BIK i KRD, nawet w sytuacji, w której bank wcześniej odmówił finansowania na wybrany pojazd. Dla niektórych osób zaletą długoterminowego najmu może być również fakt, że nie ogranicza on zdolności kredytowej.

Czy możliwy jest wynajem auta na rok?

Odpowiedzmy jednoznacznie na zadane wcześniej pytanie: tak, najem auta na rok jest możliwy. Najlepsze firmy oferują bardzo elastyczny czas trwania takiej usługi – od 3 miesięcy do nawet 5 lat! To wygodniejsze rozwiązanie niż np. leasing, w którym zazwyczaj trzeba podpisać umowę na minimum 12 miesięcy. W wynajmie długoterminowym na rok za użytkowanie samochodu płaci się comiesięczną, wcześniej ustaloną ratę. Jest ona niezmienna, niezależna np. od rosnących stóp procentowych.

W umowie może zostać określony roczny limit kilometrów, po którego przekroczeniu naliczane są dodatkowe opłaty. Usługa ta jednak jest na tyle elastyczna, że łatwo można dopasować wspomniany limit do tego, jakie odległości pokonujemy samochodem. Najem auta na rok w żaden sposób nie musi ograniczać swobodnego podróżowania na wakacje i codziennych dojazdów np. do pracy.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wynająć samochód na rok?

Dużą zaletą najmu auta na 12 miesięcy jest bardzo prosta i szybka procedura skorzystania z takiej usługi. Nie trzeba czekać na decyzje banków, weryfikację zdolności czy rozpatrzenie skomplikowanych wniosków. Wystarczy znaleźć odpowiednią firmę, mającą w swojej ofercie wynajem długoterminowy pojazdów na okres 1 roku. Można przy tym kierować się opiniami innych klientów, czy też skorzystać z poleceń znajomych. Następnie wystarczy przygotować dowód osobisty oraz prawo jazdy kategorii B i wysłać zapytanie ofertowe. Po wybraniu samochodu na wynajem na rok, a także ustaleniu warunków takiej usługi, następuje podpisanie umowy i przekazanie auta. Łatwo, szybko, bez zbędnych formalności. Cały proces może zająć 1-2 dni.

Wynajem samochodu na rok – co obejmuje taka usługa?

Korzyści finansowe czy brak skomplikowanych formalności to nie jedyne atuty długoterminowego najmu pojazdów. W takiej usłudze ważna jest również wygoda użytkowania samochodu. Najlepsze firmy, oferujące najem na rok, w ramach usługi mogą zająć się serwisem pojazdu, przeglądami technicznymi oraz zakupem ubezpieczenia OC i AC. Wszystko to będzie zawierać się w miesięcznej racie – klient nie ponosi dodatkowych kosztów. Nie musi także tracić czasu na szukanie odpowiedniego warsztatu samochodowego, czekanie w kolejkach do stacji kontroli pojazdów czy przeglądanie ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Wynajem samochodu na rok zapewnia bardzo wysoki komfort w codziennym użytkowaniu auta.

Wynajem auta na rok – co zrobić po zakończeniu umowy?

12 miesięcy mija bardzo szybko. Gdy zbliża się termin zakończenia usługi, wskazany w umowie wynajmu samochodu na rok, kierowcy często zastanawiają się co zrobić z posiadanym pojazdem. Zwykle rozwiązania są trzy – firmy informują o nich swoich klientów już na etapie podpisywania umowy. Pierwsza z opcji to przedłużenie współpracy, często nawet na takich samych warunkach. Kierowca nadal może korzystać z pojazdu, opłacając comiesięczne raty. Trzeba jednak pamiętać o tym, by odpowiednio wcześniej poinformować firmę o takim zamiarze i podpisać nową umowę. W ramach przedłużenia współpracy można również zdecydować się na wymianę auta na np. nowszy model – wtedy jednak warunki umowy (przede wszystkim wysokość rat) ulegną zmianie.

Drugie rozwiązanie zakończenia najmu auta na rok to po prostu zwrot samochodu. Powinien on być w stanie takim, w jakim otrzymaliśmy dany pojazd po podpisaniu umowy, z kompletem wyposażenia i bez niezgłoszonych wcześniej uszkodzeń. W takiej sytuacji zwrot nie wiąże się z poniesieniem żadnych dodatkowych kosztów. Trzecia opcja to wykup samochodu, który wcześniej był wynajmowany przez 1 rok. W takiej sytuacji auto może stać się pełnoprawną własnością kierowcy. Musi on tylko opłacić wskazaną wcześniej w umowie kwotę wykupu.

Dla kogo – kiedy warto zdecydować się na najem auta na rok?

Oferta wynajmu samochodu na rok, kilka miesięcy lub kilka lat, jest kierowana zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Świetnie sprawdzi się, gdy trzeba szybko zyskać większy, nowszy lub bardziej prestiżowy pojazd do dowolnego użytku. Często zmieniana praca lub powiększająca się rodzina determinuje konieczność znalezienia konkretnego auta. W takich sytuacjach wynajem na rok będzie doskonałym rozwiązaniem – nie tylko szybko otrzymuje się określony samochodów, ale także można komfortowo sprawdzić, czy dany typ pojazdu nam odpowiada, by w razie potrzeby, po 12 miesiącach, po prostu zwrócić go firmie wynajmującej.

Wynajem samochodu na rok czy jest możliwy