Czym jest wynajem długoterminowy samochodów?

Czym jest wynajem długoterminowy samochodów

Zakup za gotówkę już dawno przestał być jedyną popularną formą nabycia samochodu w Polsce. Szerokie grono osób wybiera dziś również inne sposoby finansowania, które pozwalają wejść w użytkowanie pojazdu bez konieczności angażowania na start dużej sumy pieniędzy. Jednym z takich rozwiązań jest wynajem długoterminowy aut. Możesz dzięki niemu szybko otrzymać niezbędny pojazd, unikając przy tym dużych nakładów finansowych na start, skomplikowanej procedury kredytowej lub konieczności wypełniania wielu dokumentów do leasingu. Wyjaśniamy, czym jest wynajem długoterminowy.

Na czym polega wynajem długoterminowy auta?

Z punktu widzenia formalno-prawnego wynajem długoterminowy samochodów to umowy, które zobowiązują najemców do uiszczania comiesięcznych opłat na rzecz wynajmujących w zamian za możliwość użytkowania określonych pojazdów. Takie umowy są podpisywane na określony czas – najlepsze firmy proponują zakres obowiązywania od 3 do nawet 60 miesięcy.

Co istotne, w tej formie finansowania pojazd pozostaje własnością firmy wynajmującej, która także zajmuje się wszelkimi sprawami związanymi z jego eksploatacją, czyli np. usuwaniem awarii, płatnościami za OC czy wykonywaniem przeglądów technicznych. Wszystkie te usługi są ujęte w comiesięcznej opłacie – nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów. Kierowca musi jedynie tankować we własnym zakresie i może dowolnie użytkować auto. Z wynajmu długoterminowego samochodu korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Nie ma konieczności prowadzenia konkretnej formy działalności gospodarczej.

Warto podkreślić, że wynajem długoterminowy aut nie wymaga wkładu własnego, nie nakłada obowiązku wykupu pojazdu po zakończeniu umowy (ale zwykle przewiduje taką możliwość), a w comiesięcznych ratach nie spłaca się wartości pojazdu, więc są one znacznie niższe, niż w przypadku korzystania z leasingu. To bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli nie chcesz na wiele lat przywiązywać się do jednego auta.

Odpowiadając na pytanie: na czym polega wynajem długoterminowy, warto wspomnieć także o limicie kilometrów. W niektórych ofertach w umowie ustalona zostaje przewidywana liczba przejechanych kilometrów w ciągu roku. Jeśli ja przekroczysz, musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami, np. za każdy nadmiarowy kilometr.

Wynajem długoterminowy opinie – jakie zalety są najczęściej wymieniane?

W sieci można znaleźć wiele komentarzy oraz opinii dotyczących tego, czy się opłaca i jak funkcjonuje wynajem długoterminowy samochodów. W ostatnich latach opisywane rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Osoby, które skorzystały z wynajmu, bardzo często jako jego zaletę wskazują stałe koszty użytkowania. Wysokość comiesięcznej opłaty jest ustalona w umowie. Nie wpływają na nią awarie samochodu, konieczność wykupienia ubezpieczenia czy – tak jak w przypadku kredytu na auto – rosnące stopy procentowe. Decydując się na wynajem długoterminowy samochodów, można komfortowo planować swój budżet, co jest istotne zarówno w przypadku prowadzenia firmy, jak i gospodarstwa domowego.

Swoboda decydowania o wykupie lub zmianie pojazdu na nowy to również istotna zaleta takiego rozwiązania, jak wynajem długoterminowy. Opinie w tej kwestii są jednak podzielone – niektórzy najemcy decydują się na wykup auta na własność, inni zaś rezygnują z pojazdu lub zamieniają go na nowy model, przedłużając umowę. W przypadku wykupu pamiętaj, by zwrócić uwagę na wysokość tej kwoty. Najlepsze oferty mają ją na poziomie zaledwie kilku procent wartości umowy najmu.

Kolejnym ważnym atutem wynajmu długoterminowego aut jest wygoda i oszczędność czasu (zwłaszcza, gdy decydujesz się na wynajem długoterminowy bez BIK – omówimy to w dalszej części artykułu). Po pierwsze, nie musisz załatwiać wielu formalności przed rozpoczęciem korzystania z takiej formy finansowania pojazdu. Wymaganych dokumentów jest o wiele mniej, niż np. w procesie ubiegania się o kredyt na samochód. Po drugie, wynajem długoterminowy aut to, tak jak wspominaliśmy, model, w którym nie przejmujesz się czasochłonnym załatwieniem ubezpieczenia czy wykonaniem przeglądów.

Pozytywne opinie o wynajmie długoterminowym wskazują również na takie zalety jak:

  • brak wkładu własnego (lub niska kwota),
  • możliwość zaliczenia opłat do kosztów uzyskania przychodu,
  • szeroka oferta dostępnych samochodów,
  • ograniczenie ryzyka spadku wartości pojazdu,
  • brak konieczności jednorazowego angażowania dużych środków na zakup.

Wynajem długoterminowy bez BIK – dlaczego warto?

Jeśli zależy Ci na czasie, a także nie chcesz w żaden sposób wpływać na swoją historię kredytową lub posiadasz negatywne wpisy w bazach kredytowych, poszukaj oferty, obejmującej wynajem długoterminowy bez BIK. To rozwiązanie, w którym wynajmujący nie sprawdza szczegółowych danych na temat klienta – to świetna alternatywa w sytuacji, w której np. bank odmówił Ci przyznania środków. Dzięki pominięciu badania historii kredytowej formalności ograniczone są do minimum, więc cały proces wynajmu długoterminowego bez BIK można przeprowadzić nawet w 48 godzin! Nie dziwi więc rosnąca popularność tego rozwiązania, zwłaszcza wśród przedsiębiorców, który muszą szybko i skutecznie powiększyć flotę swoich pojazdów.

Czym jest wynajem długoterminowy samochodów 2