Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu?

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu

Coraz szersze grono zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, szuka innych opcji na nabycie samochodu niż zakup za gotówkę. Do wyboru jest kilka sposobów finansowania, takich jak kredyt, leasing czy wynajem. Wszystkie mają swoje zalety i wady, ale bez względu na rodzaj, zawsze pada pytanie o to, ile tak naprawdę trzeba przygotować pieniędzy na wstępne opłaty, comiesięczne raty oraz wykup pojazdu. W tym artykule wyjaśniamy, ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu i od czego zależą obowiązujące cenniki.

Czym jest wynajem długoterminowy auta?

Zanim przeanalizujemy koszt wynajmu długoterminowego samochodu, warto przyjrzeć się, na czym polega tak naprawdę ten model finansowania. W ostatnich latach zyskuje on na popularności w całym kraju. Pod pewnymi względami przypomina leasing, ale także w kilku obszarach znacznie się od niego różni. Decydując się na wynajem długoterminowy, otrzymujemy na użytek własny lub firmowy wybrany pojazd w zamian za ewentualną opłatę wstępną i obowiązkowe comiesięczne raty. Taka umowa może być zawarta na okres od 3 do nawet 60 miesięcy.

Co istotne, w wynajmie długoterminowym samochód pozostaje własnością firmy, która oddaje go w najem. W jej gestii leży również kompleksowa obsługa pojazdu – rejestracja auta, przeglądy techniczne, zakup ubezpieczenia czy wszelkiego rodzaju naprawy. To koszty wynajmu długoterminowego samochodu, których nie pokrywa najemca. Warto podkreślić, że tego typu model finansowania oznacza zazwyczaj również minimum formalności, a sam pojazd można otrzymać do użytku już po kilku dniach.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu i gdzie szukać cen?

Wiele firm, oferujących wynajem długoterminowy cennik ustala bardzo indywidualnie. Trudno więc w jednoznaczny sposób odpowiedzieć, jakie koszty poniesie osoba decydująca się na takie rozwiązanie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dość precyzyjnie określić, co wpływa na cenę za dany model i które opłaty są uwzględnione w comiesięcznej racie. Ponadto można wskazać, od czego zależy sam koszt wynajmu długoterminowego samochodu – wpływa na niego kilka istotnych czynników.

Na początku warto zaznaczyć, że cennik na wynajem długoterminowy dla dostępnych w ofercie wybranej firmy samochodów zwykle jest jawny. Umieszcza się go np. na stronie internetowej, więc osoby zainteresowane kosztami wynajmu długoterminowego samochodu bez problemu mogą zapoznać się ze szczegółami konkretnych ofert. W zakładce z proponowanymi pojazdami będą widoczne nie tylko informacje na temat wyposażenia, roku produkcji czy przebiegu danego modelu, ale także dane związane z finansowaniem. Najczęściej w ofertach na wynajem długoterminowy cennik wskazuje wysokość opłaty początkowej, liczbę i kwotę rat oraz wartość wykupu samochodu.

Koszt wynajmu długoterminowego samochodu – co ma na niego wpływ?

Wspominaliśmy o kilku czynnikach, które determinują to, ile może kosztować wynajem długoterminowy samochodu. Do najważniejszych z nich zaliczamy m.in.:

  • czas trwania umowy najmu,
  • markę i model pojazdu,
  • wyposażenie samochodu,
  • rocznik i przebieg auta,
  • wysokość wkładu własnego,
  • limit kilometrów zapisany w umowie,
  • zakres usług uwzględniony w wysokości raty.

Ze względu na ilość wymienionych czynników, które decydują o tym, jak wygląda cennik wynajmu długoterminowego, łatwo wybrać pojazd dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz posiadanego budżetu. Im starszy samochód, gorszej klasy, z większą liczbą przejechanych kilometrów i słabszym wyposażeniem, tym koszt wynajmu będzie niższy. Warto podkreślić, że comiesięczne opłaty w ramach korzystania z pojazdu powinny być stałe – nie wpływają na nie np. zmieniające się stopy procentowe.

Wynajem długoterminowy cennik – za co płaci najemca?

W opisywanym modelu najemca nie płaci wyłącznie za możliwość użytkowania auta i utratę jego wartości. Comiesięczne raty obejmują również wspomniany wcześniej zakres usług, czyli np. wykonywanie przeglądów technicznych, usuwanie awarii czy zakup ubezpieczenia OC/AC. Analizując, ile wynosi koszt wynajmu długoterminowego samochodu, w którym korzystamy z wymienionych usług, warto więc pamiętać o tym, że oszczędzamy mnóstwo czasu na takich czynnościach, jak poszukiwanie zaufanego mechanika lub wybór najlepszej oferty ubezpieczenia – a czas to przecież pieniądz.

Odpowiadając na pytanie: ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu, trzeba także zauważyć, że sama rata o nie jedyny wydatek, z którym należy się liczyć. W wielu przypadkach umowa uwzględnia również wpłatę początkową w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (w zależności od wymienionych wcześniej czynników). Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy dana umowa przewiduje możliwość wykupu pojazdu po ostatniej racie. Taki koszt wskazany będzie już podczas ustalania warunków wynajmu. W dobrych firmach oscyluje on w okolicy 2% wartości umowy. Istotne mogą być również stawki za nadprogramowe kilometry. W większości umów na wynajem ustalony zostaje roczny limit kilometrów. Jeśli najemca go przekroczy, musi liczyć się z dodatkowymi, zwykle niezbyt wysokimi opłatami.

Podsumowując więc, na podstawowy koszt wynajmu długoterminowego składa się: opłata wstępna (opcjonalnie), comiesięczna rata i ewentualna kwota wykupu pojazdu. Szukając najbardziej opłacalnego rozwiązania w zakresie finansowania samochodu, warto przejrzeć wszystkie dostępne na rynku opcje, ale obecna sytuacja ekonomiczna i potrzeby szerokiego grona klientów wskazują na to, że wynajem staje się bardzo atrakcyjnym wyborem.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu 2