Na czym polega wynajem długoterminowy z możliwością wykupu?

Na czym polega wynajem długoterminowy z możliwością wykupu

Zakup nowego samochodu za gotówkę to bardzo duży jednorazowy wydatek. Na rynku można znaleźć szereg innych rozwiązań w zakresie finansowania pojazdów na użytek prywatny lub firmowy. Jednym z coraz popularniejszych jest wynajem długoterminowy z możliwością wykupu. Dzięki niemu nie trzeba angażować za jednym razem dużej ilości gotówki w nabycie nowego samochodu, a także przejmować się rosnącymi ratami. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem z możliwością wykupu i dlaczego warto dziś zainteresować się właśnie takim rozwiązaniem.

Czym jest wynajem długoterminowy z opcją wykupu?

Wynajem z możliwością wykupu to bardzo proste rozwiązanie. Dzięki niemu szybko otrzymuje się do dyspozycji wybrany samochód, bez zbędnych formalności i za jasno określoną opłatę. Najpierw wskazuje się pojazd, który ma być przedmiotem umowy na wynajem długoterminowy z wykupem. Następnie ustala się warunki takiego zobowiązania. Na podstawie sporządzonej umowy najemca uiszcza comiesięczne opłaty na rzecz wynajmującego w zamian za korzystanie z określonego samochodu. Taki stan rzeczy może trwać od 3 miesięcy do nawet 5 lat – wszystko zależy od możliwości finansowych najemcy, jego osobistych preferencji i tego, co chce zrobić po zakończeniu trwania umowy.

Gdy czas wynajmu długoterminowego z możliwością wykupu upłynie, do wyboru są trzy rozwiązania. Najemca może oddać pojazd wynajmującemu bez dodatkowych kosztów, podpisać nową umowę zmieniając samochód na inny egzemplarz lub wykupić auto za wcześniej ustaloną w umowie kwotę. Model ten pozwala więc bardzo swobodnie podejmować decyzje bez zbędnego ryzyka czy dodatkowych zobowiązań. Warto pamiętać o tym, że wynajem długoterminowy z wykupem nie jest zarezerwowany wyłącznie dla przedsiębiorców. Bez problemu mogą z niego skorzystać także osoby prywatne.

Dlaczego warto zdecydować się na wynajem z możliwością wykupu?

To żadna tajemnica, że zakup samochodu nie jest tani. Nowy pojazd wiąże się często z koniecznością wydania kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz samego auta trzeba uwzględnić również inne koszty, takie jak np. ubezpieczenie OC/AC. Czy więc lepiej zdecydować się na leasing lub kredyt? To także problematyczne rozwiązania. Przede wszystkim w ich przypadku trzeba liczyć się z trudnym do przewidzenia wzrostem rat, uzależnionym m.in. od zmiennych stóp procentowych. Ponadto skorzystanie z tego typu finansowania wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu formalności i posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Wielu przedsiębiorców rezygnuje również z leasingu, ponieważ przestał on być opłacalny pod względem optymalizacji podatkowej.

Wynajem długoterminowy z możliwością wykupu jest pozbawiony powyższych wad. Za ustaloną, niezmienną comiesięczną opłatę można wejść w posiadanie wybranego pojazdu i dopiero pod koniec trwania umowy zdecydować, czy chce się go kupić na własność, zmienić na nowszy model, czy też zakończyć współpracę. Nie jest to jednak jedyna zaleta wynajmu długoterminowego z wykupem. Plusów takiego rozwiązania jest więcej – opiszemy krótko kilka najważniejszych.

Brak dodatkowych opłat

Decydując się na wynajem długoterminowy z opcją wykupu, nie trzeba obawiać się ukrytych kosztów. Nie ma wymaganego wkładu własnego czy jakichkolwiek opłat manipulacyjnych. Co więcej, samochód pozostaje własnością wynajmującego, więc nie trzeba również płacić za usunięcia awarii, przeglądy i przedłużanie ubezpieczenia. Wszystko to jest już uwzględnione w comiesięcznej opłacie.

Uproszczone formalności

Wynajem z możliwością wykupu to bardzo łatwa i krótka procedura. Przede wszystkim na żadnym etapie sporządzania czy podpisywania umowy nie jest sprawdzana zdolność kredytowa. Nikt nie kontroluje baz, które gromadzą informacje o kredytobiorcach, dlatego samochód otrzymuje się o wiele szybciej, niż w przypadku kredytowania zakupu czy leasingu. Wynajem długoterminowy z możliwością wykupu nie zmniejsza również szans na uzyskanie innych zobowiązań w bankach, np. kredytu hipotecznego.

Wsparcie specjalistów

Korzystając z wynajmu z możliwością wykupu, zwykle współpracuje się z wyspecjalizowaną w takich rozwiązaniach firmą. Najlepsze podmioty charakteryzują się indywidualnym podejściem do klienta oraz fachową pomocą na każdym etapie trwania umowy. Wiele z takich firm w ramach obsługi proponuje nie tylko sam wynajem długoterminowy z wykupem, ale także profesjonalną obsługę floty i serwis samochodów.

Wynajem długoterminowy z opcją wykupu – co jeszcze warto wiedzieć?

W przypadku wynajmu długoterminowego z opcją wykupu często pada pytanie o cenę, którą ostatecznie trzeba zapłacić, by pozyskać auto na własność. Najlepsze firmy gwarantują koszt w wysokości 2% wartości całej umowy. Zwykle znany jest on już w momencie sporządzania dokumentu, dlatego decyzja o skorzystaniu z wykupu może być przemyślana i dopasowana do indywidualnej sytuacji. Warto również podkreślić, że oferta samochodów dostępna w opisywanym modelu jest coraz szersza. Bez problemu można znaleźć model, który spełni wszystkie wymagania, związane z codziennym użytkowaniem i korzystać z niego w ramach wynajmu z możliwością wykupu.

Na czym polega wynajem długoterminowy z możliwością wykupu 2