Wynajem długoterminowy dla firm – o czym należy pamiętać?

Wynajem długoterminowy dla firm – o czym należy pamiętać

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej szukają sposobów na stworzenie lub rozbudowanie floty samochodów w prowadzonej działalności w inny sposób niż zakup pojazdów za gotówkę. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest wynajem długoterminowy dla firm. Na czym polega? Jakie korzyści zapewnia? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania oferty? O czym pamiętać? Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na najpopularniejsze pytania. Dzięki naszym wskazówkom skorzystasz z wynajmu długoterminowego samochodów dla firm na atrakcyjnych warunkach.

Na czym polega wynajem długoterminowy dla firm?

Dzięki usłudze wynajmu możesz otrzymać nowy lub używany samochód do użytku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez konieczności kupowania go za gotówkę czy też zaciągania kredytu. Na takie rozwiązanie mogą zdecydować się zarówno właściciele dużych przedsiębiorstw, prezesi spółek, jak i osoby, które mają małe biznesy, np. jednoosobowe działalności gospodarcze.

Wynajem długoterminowy samochodów dla firm polega na podpisaniu umowy, w ramach której przedsiębiorca zobowiązuje się co miesiąc płacić ustaloną sumę pieniędzy na rzecz wynajmującego w zamian za możliwość korzystania z wybranego pojazdu. Właścicielem auta pozostaje wynajmujący. Sporządzona umowa często obejmuje również dodatkowe udogodnienia, takie jak np. profesjonalna obsługa floty firmy czy opcja wykupu pojazdu za atrakcyjną kwotę po zakończeniu najmu.

Wynajem długoterminowy samochodów dla firm – na co zwrócić uwagę?

Gdy już wybierzesz podmiot, oferujący wynajem długoterminowy dla firm, a także zdecydujesz, który samochód najlepiej sprawdzi się w Twojej działalności, pora na uzgodnienie warunków umowy. Podczas tego procesu warto szczególna uwagę zwrócić na kilka elementów.

Dodatkowe opłaty

W najlepszych ofertach wynajmu długoterminowego dla firm wszystkie koszty takiej usługi ujęte są w jednej opłacie. Obejmuje ona zarówno możliwości użytkowania samochodu, jak i wydatki związane z zakupem ubezpieczenia OC, napraw samochodu lub przeglądów. Przeanalizuj otrzymaną umowę pod kątem ewentualnych dodatkowych kosztów. Sprawdź np., czy na pewno za wszystkie, niezależne od Ciebie usterki, zapłaci wynajmujący.

Limit kilometrów

Kwestia limitu kilometrów może być szczególnie zaskakująca w przypadku wynajmu długoterminowego dla nowych firm, które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu usługą. Zwykle w umowie ustalony zostaje wspomniany limit, po którego przekroczeniu najemca ponosi dodatkowe koszty. Stawka zwykle waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy za nadmiarowy kilometr. Warto ją poznać, by uniknąć niespodzianki podczas rozliczenia.

Rozliczanie kosztów

Samo rozliczanie kosztów nie jest bezpośrednio związane z umową na wynajem długoterminowy samochodów dla firm, ale warto mieć to na uwadze, deklarując w jaki sposób będzie użytkowany dany pojazd. Pamiętaj, że możliwość odliczenia 100% podatku VAT oraz ujęciu w kosztach 100% wydatków związanych z eksploatacją auta istnieje tylko wtedy, gdy pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli chcesz korzystać z samochodu także prywatnie, odliczysz tylko 50% podatku VAT od wydatków związanych z wynajmowanym pojazdem.

Zakończenie umowy

Dla wielu przedsiębiorców istotną kwestią będzie również sposób zakończenia umowy na wynajem długoterminowy dla firm. Zwykle do wyboru są trzy rozwiązania. Pierwsze to klasyczne zakończenie współpracy i zwrócenie samochodu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Drugie polega na przedłużeniu umowy oraz np. wymianie auta na nowszy model. Trzecie rozwiązanie to wykup pojazdu po zakończeniu umowy najmu w określonej wcześniej wartości. Zwykle jest to kilka procent ceny pojazdu.

Wynajem długoterminowy dla nowych firm – dlaczego warto?

Szereg ułatwień i minimum formalności sprawia, że wynajem długoterminowy dla nowych firm to bardzo korzystne rozwiązanie. Przede wszystkim, jako początkujący przedsiębiorca, nie musisz na start angażować dużych środków finansowych we flotę samochodów. Możesz za zdecydowanie niższą opłatę otrzymać nowy pojazd, przeznaczając zaoszczędzone pieniądze na rozwój biznesu w innych obszarach. Ważna będzie także optymalizacja podatkowa – comiesięczne wydatki możesz wrzucić w koszty prowadzenia działalności.

Wynajem długoterminowy dla nowych firm to dobry wybór również ze względu na oszczędność czasu. Kwestie takie jak zakup ubezpieczenia OC i AC, przeglądy techniczne czy naprawy usterek będą leżeć w gestii wynajmującego. Jako początkujący przedsiębiorca nie musisz tracić czasu na porównywanie ofert ubezpieczycieli czy wizyty w warsztatach samochodowych. Wszystkim zajmuje się zewnętrzna firma. W wielu przypadkach możliwe jest skorzystanie z profesjonalnej obsługi floty, co jeszcze bardziej podnosi komfort prowadzenia biznesu.

Innym ważnym powodem, dla którego wynajem długoterminowy dla nowych firm będzie szczególnie polecanym modelem, to duża elastyczność. Umowę możesz zwykle podpisać na okres od 3 do 60 miesięcy, wybrać z szerokiej gamy dostępnych modeli samochód dostosowany do potrzeb prowadzonej działalności i zdecydować o sposobie zakończenia umowy.

Wynajem długoterminowy dla firm – o czym należy pamiętać 2