Wynajem długoterminowy samochodów używanych – na co warto zwrócić uwagę?

Wynajem długoterminowy samochodów używanych – na co warto zwrócić uwagę

Możliwość użytkowania samochodu w zamian za stałą miesięczną opłatę to dla wielu osób duży komfort. Takie rozwiązanie nie wymaga spełnienia szeregu formalności. Łatwo możesz dostosować warunki umowy do swoich potrzeb i szybko otrzymać konkretny samochód. Co istotne, dziś najemcy często decydują się już nie tylko na nowe pojazdy. Dużą popularnością cieszy się wynajem długoterminowy samochodów używanych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając auto z drugiej ręki.

Wynajem samochodów używanych – jakie auta są dostępne?

Długoterminowy wynajem auta to dziś bardzo korzystne rozwiązanie zarówno dla wielu przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Nic więc dziwnego w tym, że najlepsze firmy, świadczące usługi w tej branży, dbają, by ich oferta pojazdów była bardzo szeroka.

Bez trudu można znaleźć używane auto, które sprawdzi się w realizowaniu codziennych zadań, związanych z działalnością gospodarczą. Dobrym przykładem będzie pojemny Renault Express Van  – doskonały np. do przewozu materiałów biurowych. Nie brakuje także rozwiązań dostosowanych do codziennego użytku osób prywatnych. W ofertach znaleźć można np. rodzinne kombi Toyota Auris, gwarantujące wiele komfortowej przestrzeni podczas długich podróży z dziećmi. Wreszcie – wynajem aut używanych może obejmować pojazdy luksusowe, z najwyższej półki. Popularny wybór w tym segmencie to np. Mercedes A200.

Ważny jest również rocznik samochodu, którego dotyczy wynajem długoterminowy Używane pojazdy mają zwykle 2-3 lata, ale mogą zdarzyć się nawet egzemplarze 7-letnie. Zwykle rok produkcji zostaje wyraźnie zaznaczony w ofercie danego modelu. Pamiętaj, że im starsze auto, tym zwykle wysokość raty oraz kwota ewentualnego wykupu są niższe.

Co sprawdzić w umowie na wynajem długoterminowy samochodów używanych?

Gdy zdecydujesz, który samochód będzie spełniał wszystkie Twoje potrzeby oraz wybierzesz firmę oferującą wynajem, pora na ustalenie i analizę warunków umowy. W przypadku wynajmu aut używanych musisz dokładnie przeczytać ten dokument. Zdarza się, że umowy zawierają zapisy, które po pewnym czasie okazują się krzywdzące dla najemcy. Przede wszystkim zwróć uwagę na okres najmu. Najlepsze firmy proponują do 3 do nawet 60 miesięcy obowiązywania umowy.

Istotna będzie również kwestia tego, jak zakończy się dany wynajem długoterminowy. Używane samochody możesz zwykle wykupić za określoną kwotę – pamiętaj, że im niższa suma (np. 2% wartości umowy), tym lepiej dla Ciebie. Innym rozwiązaniem jest wymiana pojazdu na nowszy model po upłynięciu okresu obowiązywania umowy lub po prostu oddanie auta i zakończenie współpracy z daną firmą.

W dokumentach dotyczących wynajmu długoterminowego samochodów używanych zwróć również uwagę na koszty związane z usługami dodatkowymi. Powinny być one wliczone w sumę comiesięcznej opłaty, ale może zdarzyć się, że za np. odpowiedni pakiet ubezpieczenia OC i AC, naprawy, obsługę serwisową czy przegląd auta, trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Takie oferty nie należą do najkorzystniejszych. Ponadto sprawdź, jak dana firma rozwiązuje kwestie limitu kilometrów. Jeśli musisz ponieść dodatkowe koszty za jego przekroczenie, warto znać obowiązującą stawkę.

Wynajem samochodów używanych – na co zwrócić uwagę podczas odbioru pojazdu?

Sama analiza umowy na wynajem długoterminowy samochodów używanych to nie wszystko. Warto również, już podczas odbierania wybranego auta, dokładnie sprawdzić jego stan i elementy wyposażenia. Pojazd używany będzie przecież nosić ślady eksploatacji, choć trzeba przyznać, że wzrost świadomości kierowców w zakresie poprawnego użytkowania pojazdu wpłynął na zdecydowanie lepszy stan nowszych aut z drugiej ręki. Jeśli znajdziesz jakiekolwiek ubytki w wyposażeniu, rysy karoserii czy uszkodzenia tapicerki, zgłoś je do wynajmującego oraz spisz w protokole odbiorczym. Dzięki temu unikniesz problemów np. ze zwrotem kaucji, gdy zakończysz wynajem długoterminowy używanego samochodu.

Prywatny lub firmowy wynajem aut używanych – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy wynajem długoterminowy używanego samochodu to dobry pomysł. Odpowiedź brzmi: tak! Takie rozwiązanie ma szereg zalet. Przede wszystkim pojazdy z drugiej ręki, które mają już 2-3 lata, nie będą tak gwałtownie tracić na wartości, a wciąż zaoferują bardzo dobry standard w zakresie osiągów, komfortu jazdy czy bezpieczeństwa. Na koniec umowy możesz wykupić wybrany pojazd za wcześniej ustaloną, zazwyczaj bardzo atrakcyjną kwotę.

Najwięcej wątpliwości związanych z wynajmem samochodów używanych, pojawia się zwykle w kwestii stanu takich aut. Krąży wiele mitów na temat intensywnej eksploatacji pojazdów, wykorzystywanych do celów firmowych. Jednak w ostatnich latach rynek bardzo się zmienił. Wynajem aut używanych obejmuje dziś modele, które są zadbane, ponieważ w wielu przypadkach tak naprawdę służą pracownikom najemców do celów prywatnych – traktują oni te pojazdy jak swoje własne. Wzrasta także świadomość w zakresie prawidłowej eksploatacji, użytkowania i pielęgnacji nowych aut.

Ponadto, jeśli korzystasz z usług sprawdzonej firmy, oferującej wynajem samochodów używanych, nie musisz obawiać się usterek technicznych. Nawet, gdy dojdzie do awarii, jej naprawą zajmie się wynajmujący, do którego przecież należy pojazd – nie poniesiesz żadnych kosztów z tego tytułu.

Wynajem długoterminowy samochodów używanych – na co warto zwrócić uwagę 2